Hostessa - jaka to praca

Zastanawiasz się, kim jest hostessa? Hostessa to osoba opiekująca się gośćmi lub promująca produkty/usługi na rozmaitych wydarzeniach, takich jak wystawy, targi, gale czy promocje w sklepach. Wywodzi się od angielskiego słowa „hostess”, czyli gospodyni. Dowiedz się więcej na temat tej profesji.

Hostessa – kto to?

Hostessa to dziewczyna, najczęściej w dość młodym wieku (18-25 lat). Praca hostessy polega na szeroko rozumianej obsłudze klienta/gościa. W skład obowiązków wchodzą przede wszystkim:

  • dystrybucja gadżetów reklamowych
  • pomoc kelnerska
  • utrzymanie porządku
  • tłumaczenie rozmów (hostessy tłumaczki)
  • informowanie o danym produkcie/usłudze
  • promowanie produktów – zachęcanie klientów do zapoznania się z nimi
  • witanie gości, wręczanie nagród

Obowiązki hostessy mogą polegać również na funkcji stricte wizerunkowej. Ma to miejsce na przykład podczas prezentacji aut na targach samochodowych – hostessy z Poznania mogę liczyć na tego typu zlecenie podczas ogromne wydarzenia dla fanów motoryzacji, którym jest Motor Show.

Jakie są pożądane cechy oraz umiejętności hostessy?

Poza odpowiednią aparycją to przede wszystkim uśmiech, otwartość i komunikatywność. Cierpliwość oraz asertywność to kolejne cechy, którymi powinna wykazać się dobra hostessa- klienci bywają bowiem namolni i natarczywi i trzeba umieć się z nimi „odpowiednio obejść”. Dziewczyna na takim stanowisku powinna prezentować wysoką kulturę osobistą – w końcu hostessa jest wizytówką klienta. Na koniec nie można nie wspomnieć o pracowitości i uczciwości, którymi należy wykazywać się w każdym charakterze pracy. Samo „ładne wyglądanie” i uśmiechanie się w zdecydowanej większości wydarzeń po prostu nie wystarczą.

Coraz częściej do realizacji danego przedsięwzięcia wymagana jest przynajmniej komunikatywna znajomość języka angielskiego. Biegła znajomość języka obcego to dla hostessy możliwość pozyskania lepiej płatnych zleceń. Na wielu eventach wykorzystuje się zdobycze technologiczne XXI wieku, dlatego też ważna jest umiejętność sprawnej obsługi narzędzi mobilnych (telefony komórkowe, tablety). W pracy hostessy istotną rolę odgrywa także atrakcyjny wygląd, łatwość nawiązywania kontaktów, miła aparycja oraz wysoka kultura osobista.

Jak zacząć pracę jako hostessa?

Dla wielu młodych dziewczyn praca hostessy jest pierwszym zajęciem zarobkowym. Doświadczenie w tej pracy ( jak właściwie w każdej innej) jest dość istotne. Wielu klientów agencji hostess jako wymóg konieczny wobec zatrudnianych dziewczyn podaje właśnie doświadczenie w tej roli. Jak zatem je zdobyć? Najlepiej zgłaszać się na zlecenia poprzez sprawdzoną agencję hostess. Na początek może być to nieco prostsza i mniej skomplikowana praca, taka jak rozdawanie ulotek. Na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia w branży wiemy, że dobra i zaprawiona w boju hostessa nie musi martwić się o nowe zlecenia. Bez wątpienia w dużych miastach najłatwiej otrzymać pracę w takim charakterze. Na najwięcej zleceń mogą liczyć zatem hostessy z Warszawy.

Ile zarabia hostessa?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „ile zarabia hostessa”, dlatego że każde wydarzenie ma swój indywidualny charakter. Większość dziewczyn traktuje tę pracę jako dorywczą (łączą ją ze szkołą/studiami/inną pracą). Stawki za godzinę pracy są dość atrakcyjne i przeważnie wahają się w granicach 20- 40 złotych. Jeśli chodzi o wynagrodzenie i zarobki hostessy, to górna granica właściwie nie istnieje – wszystko zależy od charakteru danego zlecenia i posiadanych umiejętności. W dużych miastach typu Warszawa, Kraków czy Poznań właściwie każdego dnia można wziąć udział w jakiejś akcji.

Hostessa na targach