Ile zarabia hostessa? Czy z tej pracy można się utrzymać?

Zarobki hostessy bywają bardzo zróżnicowane, a wszystko zależy od charakteru danej pracy. Podobnie jak w przypadku wielu innych zawodów, ciężko jest podać wąskie i jasno określne widełki. To zupełnie naturalne, że znacznie mniej można zarobić w trakcie degustacji pieczywa, niż podczas prestiżowych targów motoryzacyjnych. Na stawkę godzinową ma też bardzo często wpływ lokalizacja – hostessy z Warszawy mogą liczyć na najwyższe zarobki. W dalszej części wpisu szerzej opiszemy czynniki, które wpływają na wysokość wynagrodzenia. 

Co wpływa na zarobki hostessy?

Hostessy i hości zwykle zatrudniani są na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa o dzieło lub zlecenie). Jest to praca dorywcza, dlatego też właśnie tej model współpracy jest preferowany i najbardziej pożądany dla obydwu stron. W rzadkich przypadkach (w akcjach długoterminowych) istnieje możliwość zawarcia umowy o pracę. 

Czynniki wpływające na zarobki hostessy to:

  • umiejętności takie jak na przykład biegła znajomość języka obcego (hostessa może wcielić się w rolę tłumaczki)
  • doświadczenie
  • prestiż wydarzenia oraz jego lokalizacja
  • zakres obowiązków
  • czas trwania eventu (w przypadku zleceń krótkich stawka godzinowa przeważnie jest znacznie wyższa, niż w przypadku tych kilkudniowych)
uśmiechnięta hostessa

Jaka jest stawka za godzinę pracy hostessy?

Standardowa stawka dla hostessy za godzinę pracy to orientacyjnie 20-30 zł netto. Górna granica właściwie nie istnieje – wszystko zależy od charakteru danego wydarzenia oraz cech indywidualnych zatrudnianej osoby. Gdy potrzebujemy hostessy na targi motoryzacyjne o dużej renomie, jesteśmy w stanie zapłacić za 3-4 dniowe zlecenie nawet kilka tysięcy złotych. Sufit zarobkowy jest więc naprawdę ciężki, a właściwie niemożliwy do określenia. Agencja hostess Alternativa dba o to, żeby zaproponowana stawka była możliwie wysoka, a obie strony usatysfakcjonowane ze współpracy. Zdajemy sobie sprawę, że praca to nie należy do najłatwiejszych, dlatego też staramy się odpowiednio wynagrodzić działające z nami osoby. 

Ile można zarobić jako hostessa?

Pracując jako hostessa możesz zarobić w miesiącu nawet kilka tysięcy złotych „na rękę”. Jest to praca dorywcza, ale zarobki potrafią przewyższyć te, które można uzyskać pracując na pełnym etacie. W dużych miastach zlecenia dla hostess są oferowane każdego dnia, także istnieje możliwość naprawdę dobrej wypłaty. To dość elastyczne zajęcie, które łatwo można pogodzić ze studiami lub innymi obowiązkami.