Wyjątkowy wygląd, piękna buzia, śnieżnobiały uśmiech oraz perfekcyjna prezencja i pewność siebie – to na pewno cechy, które można przypisać hostessom, jak i modelkom. Należy jednak mieć na uwadze, że to dwa zupełnie inne zawody. Jakie są zatem różnice pomiędzy hostessą a modelką?
Czym zajmuje się hostessa?
Hostessy najczęściej pojawiają się na różnego rodzaju eventach, m.in.: targach branżowych, akcjach promocyjnych, konferencjach, galach, pokazach mody, imprezach plenerowych oraz sportowych. Pełnią liczne funkcje podczas promocji produktów oraz usług – dystrybuują próbki, ulotki, zachęcają do wejścia i zapoznania się z ofertą, obsługują stoiska, nawiązują relacje z potencjalnymi klientami. Ich główne rola zasadniczo ogranicza się do:
- rozdawania materiałów reklamowych
- obsługiwania stoisk firmowych
- wpływanie pozytywnie na wizerunek firmy
- zwiększania prestiż przedsiębiorstwa
Swobodne posługiwanie się obcym językiem pomaga w trakcie wydarzeń krajowych, w których bierze udział międzynarodowe towarzystwo, ale przede wszystkim podczas obsługi targów poza granicami kraju. Najistotniejsze jest w nieskomplikowany i interesujący sposób przekazanie wszelkich istotnych informacji klientom. To właśnie hostessy pierwsze odpowiadają na pytania i od kontaktu z nimi w dużej mierze zależy, czy klient będzie chętny zapoznać się z ofertą reprezentowanej przez nią firmy, czy nie.
Modelka – charakterystyka pracy
Myśląc o modelce, pierwszym naszym skojarzeniem jest na pewno profesjonalna prezentacja ubrań i kolekcji znanych projektantów na wybiegu, w trakcie pokazów mody. Jest to jak najbardziej słuszne, jednakże porusza wyłącznie część obszarów pracy modelki. Na rynku można spotkać także fotomodelki, które biorą udział w licznych sesjach zdjęciowych – ich fotografie są publikowane w lookbookach, magazynach czy na banerach oraz bilbordach. Modelki są angażowane także do udziału w reklamach TV, internetowych, spotach oraz licznych kampaniach o charakterze promocyjnym.
Nadrzędnym zadaniem wszystkich modelek jest prezentacja produktu – ubrań, biżuterii, kosmetyków, bez nawiązywania bezpośredniej relacji z potencjalnym odbiorcą, klientem. Kluczową rolę w tej branży odgrywa prezencja – modelka powinna wyróżniać się odpowiednim wzrostem, wymiarami oraz proporcjami. Jej ciało jest narzędziem pracy, o które trzeba wyjątkowo dbać. Należy też mieć na uwadze, że istnieją także modelki XXL oraz określonej części ciała – na przykład dłoni, stóp, oczu czy włosów, bez ujawniania całej sylwetki.
Czy hostessy mogą pracować jako modelki i odwrotnie?
Wymagania wobec modelek i hostess są różne i jasno określone, aczkolwiek bardzo często funkcje te się zacierają. Modelki zatem pracują przy hostingu, a hostessy niejednokrotnie biorą udział w sesjach zdjęciowych. Doświadczona i profesjonalne agencja hostess i modelek łączy z powodzeniem te role.